Želví zpravodaj leden – duben 2021

Dobré zprávy zpod deštníku

Jsem optimista: každý den doufám, že zítra už to bude lepší. Jenže… pořád prší a zatím déšť neustává, jen jsme vlezli pod deštník. Ale když s chutí do toho, hned půl je hotovo a když se chce, všechno jde… vždyť to znáte. No, my v Chráníme mořské želvy toho rozhodně nechceme málo: zajištění přímé ochrany želv, vzdělávání, rozvoj obyvatel, konzultace s dalšími organizacemi… Dává nám to ale velký smysl, a tak Vám i v této době přinášíme spoustu dobrých zpráv o tom, co se podařilo od ledna do konce dubna. Snad Vás těch pár řádků potěší a povzbudí. A přejeme, ať si užíváte jara!

Naši ochranáři v oblasti Berau u Bornea se pomalu, ale jistě chystají na sezonu. Na ostrovech svá vejce klade kolem patnácti samic denně, ale za měsíc už to bude dvojnásobek! A tak není čas ztrácet čas. Naši kluci spolu s pravidelnou přímou ochranou odklízí přílivem donesené kmeny, uklízí pláže a po pravidelném období větších vichrů a vln museli opravit loď, do které začínalo zatékat. Všechny tyto práce jsou zatím stále bez pomocné ruky dobrovolníků, kteří by se obvykle na ostrovech střídali a pomáhali.

Opravy a přípravy tohoto typu jsou potřeba každý rok, některé ale letos přišly i neplánovaně – třeba před třemi týdny, kdy napsali, že jim spadla anténa. Zhruba dvanáct metrů vysoká železná tyč trčící k nebi vedle domku. Únava materiálu. Po těch letech se není čemu divit, v tropech kvůli vlhkosti a přírodním podmínkám chátrá leccos… Jenže anténa znamená pro naše ochranáře spojení s ochranáři z druhého ostrova a s okolním světem. Díky Vaší podpoře jsme ale byli schopni rychle a flexibilně reagovat, a tak už je spojení opět obnoveno! A ochranáři se zase mohou domluvit na tom, jaké zásoby jídla je třeba dokoupit, jestli už nedochází sladká voda, kdo si vezme příští týden dovolenou… a hlavně sdílet, kolik želv přišlo naklást vejce, jestli při nočních obhlídkách potkali zloděje a kolik vajec se jim podařilo přenést do bezpečí. Děkujeme za pomoc! 

Pandemie koronaviru je naštěstí v Berau již na ústupu a vládní úředníci opět začali trochu fungovat. Berly, šéf organizace Konservasi biota laut Berau, se kterou spolupracujeme, měl v posledních týdnech napilno. Stihl už několik schůzek a až skončí ramadán, bude mít prezentaci přímo s bupatim – nejvyšším úředníkem oblasti Berau.

Na ostrově Lembata na jihovýchodě Indonésie se naši ochranáři musejí kromě koronavirové pandemie potýkat i s přírodními katastrofami. Začátkem roku zde hrozil výbuch sopky a v dubnu prudké deště způsobily záplavy a sesuvy půdy. Mnoho lidí zemřelo a přes čtyřicet vesnic muselo být evakuováno. Místní tým Sahabat penyu Loang se rozhodl komunitě pomoci. Byla založena sbírka (do které přispělo mnoho z Vás a my tímto ještě jednou děkujeme), distribuovali pitnou vodu, pro evakuované obyvatele postavili několik toalet, vzali si na starost vzdělávání dětí a stále se snaží místním dodávat optimismus. Do toho všeho stále zvládají přímou ochranu mořských želv – každodenní monitoring pláží, přenášení vajec do bezpečí… a aby toho nebylo málo, neustále reportují o neuvěřitelných příhodách. Jakých třeba?

Například si skočili na kávu ke zloději. Starosta jedné z vesnic ochranářům řekl, že ví o člověku, který krade vejce a zabíjí želvy na místní pláži. Ochranáři tohoto muže navštívili, popovídali si s ním o tom, proč provozuje tuto nelegální činnost a pokoušeli se mu domluvit. Sám nakonec připustil, že mořských želv je málo, a že už se nebude podílet na jejich úbytku. Tak uvidíme, jestli dodrží slovo, držte nám palce!

Jindy zase objevili želvu v rybářské síti. Želva se do sítě zamotala, a jak se snažila dostat ven, vytrhla se rybářům i s kusem sítě, který se posléze zasekl o korál. Želvy se ale potřebují pravidelně vynořovat nad hladinu, aby se nadechly, a tak měla opravdu na mále… Naši ochranáři ji naštěstí objevili a vysvobodili.

Právě rybáři jsou nejen na Lembatě, ale všude po světě pro želvy jedním z hlavních nebezpečí. Jeden takový rybář chtěl želvu, která se mu zamotala do sítě, prodat na maso. Želvy si naštěstí všiml Piter, místní, který se už několikrát zúčastnil vypouštění želv do moře s našimi ochranáři. Nechtěl dopustit, aby byla zabita, a tak želvu odkoupil živou. Z dobrého úmyslu se stala trochu nešťastná situace. Piter si totiž želvu vzal domů a dal ji do bazénku k rybám. Jeho rodina byla nadšená – mořská želva jako domácí mazlíček! Není to ale tak jednoduché – želva nemůže v bazéně se sladkou vodou zůstat dlouho. Nemá možnost potopit se dost hluboko, utrpěly by její plíce a zakrněly by jí svaly. Piter naštěstí kontaktoval jednoho z ochranářů, který se přijel na želvu podívat a vysvětlit jeho rodině, že želvu v bazénu nemůžou nechat. Zprvu se svého nového mazlíčka nechtěli vzdát, ochranář jim ale poskytl informace o kritické situaci mořských želv a efektivních způsobech ochrany. A tak si nakonec uvědomili, že je potřeba želvu vypustit do moře, a naštěstí se tak i stalo.

Takovéto příběhy nás velice těší a potvrzují nám, že rozvoj komunity a spolupráce s místními lidmi má na ochranu ohrožených druhů obrovský vliv, a je tedy důležité věnovat těmto aktivitám dostatek času a energie.

Dlouhodobě se snažíme rozvíjet naše aktivity i na Srí Lance, situace je ale stále komplikovaná. Zatím stále nemáme možnost na Srí Lanku jet a nemáme také příslib od místní vlády, že by se s námi vůbec potkali. Spolu s Markem Němcem, honorárním konzulem demokratické socialistické republiky Srí Lanka pro Českou Republiku, jsme však napsali dopis ministrovi životního prostředí a požádali ho o online schůzku. Tak uvidíme. Velkou radost mám z Ceny za přínos v oblasti ochrany mořských želv na Srí Lance, která mi byla udělena v rámci oslavy Dne nezávislosti. Příjemně mě to překvapilo. Na Srí Lance dlouhodobě působíme jako konzultanti a snažíme se zefektivnit místní ochranu želv a také přesvědčovat záchranná centra, aby zdravé želvy nebyly drženy v bazénech. S tím nám koneckonců můžete pomoci i Vy. Až vyrazíte někam na cesty a budete plánovat cestu do záchranného centra, zjistěte si předem, jak zde ochrana probíhá, a podporujte jen ta centra, kde jsou želvy chráněny efektivně. Jak to poznáte? Želvy nejsou drženy v bazéncích, pozorování samic při kladení vajec je možné pouze v malé skupince a za pomocí červené čelovky a vypouštění mláďat do moře se koná hned po vylíhnutí. Děkujeme! O tomto tématu teď dokonce připravujeme kreslené video, spolu s profesionály z organizace 60seconds. Máte se na co těšit!

Pokud byste měli čas a chuť dozvědět se více o tom, co děláme, doporučuji …

Články

–    na portálu Hedvábná stezka
https://www.hedvabnastezka.cz/rozhovor-chci-aby-me-cesty-prinasely-uzitek-i-mistnim-lidem-a-prirode-rika-hana-svobodova-zakladatelka-projektu-chranime-morske-zelvy/ 
–    na blogu Zelené domácnosti https://www.zelenadomacnost.com/blog/index.php/2021/02/21/diky-vam-pomahame-chranime-morske-zelvy/ 
–    či na portále Pozitivní zprávy
https://pozitivni-zpravy.cz/stastny-rok-pro-morske-zelvy-s-jejich-ochranou-pomahaji-i-cesi/ 

Pořady 

–    Poutníci času https://www.tvnoe.cz/porad/30188-poutnici-casu-s-hanou-svobodovou 
–    Dobré ráno na ČT s Viki, nejmladší členkou našeho týmu https://www.ceskatelevize.cz/porady/10435049455-dobre-rano/321291310020008/video/815787,815797,815810 
A shrnutí všech našich aktivit za loňský rok najdete ve výroční zprávě: https://www.morskezelvy.cz/pool/vzor/upload/vyrocni_zpravy/vyrocni_zprava-2020.pdf 

Budeme rádi, když budete výše uvedené odkazy a povědomí o našich aktivitách šířit dál do světa. Pomůžete tak zvyšování informovanosti o situaci mořských želv a také o tom, jak jim každý z nás může pomoci. Moc děkujeme!

Našimi velkými pomocníky byly v uplynulých měsících děti. Od ledna jsem se účastnila deseti online projektových dní a přednášekžáci dělají plakáty, natáčí videa pro spolužáky a chystají dokonce i divadlo o želvách! Téměř každý týden mě kontaktuje někdo, kdo by rád pomohl, je to zkrátka neuvěřitelné. 
Úžasná je třeba paní Andrea. Její pětiletý syn se zamiloval do želv a teď spolu chystají dopoledne o želvách pro spolužáky ve školce

V Jirkově zase Dům dětí a mládeže pod vedením Alexandry Zdeňkové, členky našeho spolku, uspořádal hru Želví putování. Děti z celého města sbírali na cedulích a z videí na QR kódech informace, vyplňovali pracovní list a dozvěděli se spoustu nového. 

Na základní škole Zbiroh se toho nebojí a vydali se přímo za želvami – pěšky až na Borneo! Žáci, rodiče i přátelé školy chodili samostatně na výlety do přírody, sčítali kilometry a za každých pět ušlých kilometrů byla poslána koruna na platy našich ochranářů. Společná cesta na Borneo byla dlouhá 10 715 km a podařilo se tam dorazit 25. dubna! Opravdu klobouk dolů. Nejen, že jste trávili čas venku a udělali službu svému zdraví, ale zároveň jste při tom vybírali peníze na želvy a šířili informovanost dál a dál. Moc si snahy Vás všech ceníme!

Pomoct se dá opravdu jakkoliv. A my máme z každého zapojeného člověka velkou radost! Pokud nemáte zrovna čas zorganizovat akci, přispět můžete i finančně. Buď přímo na transparentní účet 2101346384/2010, nebo třeba koupí skvělého bylinného čaje, trička z biobavlny, nádherného kalendáře na rok 2022 či sirkových hlavolamů. Odkazy ke koupi a další informace najdete na naší facebookové stránce https://www.facebook.com/morskezelvycz-607230715971714/nebo přímo u nás na webu www.morskezelvy.cz.

Pomoci se dá i nákupem u spřátelených firem, které nám s ochranou želv pomáhají – Zelená domácnost https://www.zelenadomacnost.com/k/pomoc-morskym-zelvam-ochranou-jejich-lihnist , APM sport https://www.apmsport.cz/ , chráněná dílna PROSAZ http://www.prosaz.imaxi.cz/projekt-prozelvy.html. Děkujeme! 
Moc si vážíme každého Vašeho daru a obrovské podpory! Jen díky Vám můžeme želvy dál chránit a za ty roky už jsme jich zachránili přes tři miliony! Děkujeme, že nám i v tomto nesnadném čase zachováváte přízeň.

Za projekt Chráníme mořské želvy Vám přeji hodně zdraví a krásné jaro.

Hana Svobodová

STAŇTE SE
 NAŠÍM ČLENEM

Máte nápady a chuť se aktivně zapojit do dění české a slovenské komunity v Indonésii? Staňte se naším členem.