Kniha – Konstantin Biebl „Pojedu jednou na dalekou Jávu“

Poznejte Jávu Konstantina Biebla

První bilingvní česko-indonéská kniha básní a fejetonů doplněná o autorovy dobové fotografie.

Před téměř 100 lety se mladý básník ze severočeské vesnice vydal na cestu, která změnila jeho život, ale i českou literaturu – na daleký ostrov Jáva do Nizozemské východní Indie, dnešní Indonésie. Strávil tam pouhý měsíc, přesto získal doživotní inspiraci pro mnoho krásných fejetonů a básní, které jsou nyní poprvé přístupné i indonéským čtenářům.

Konstantin Biebl (1898–1951) pobýval na Jávě v Batávii (Jakartě) a v Semarangu, kde byl jeho hostitelem český lékař Alois Kselík. Dále navštívil na cestách Dieng, Borobudur, Prambanan, Yogyakartu, Surakartu, Surabayu a Cirebon. Psal si poznámky o kultuře, snažil se naučit pár slov malajsky a fotografoval. Své dojmy z této přelomové cesty přetavil do poezie i prózy, ale i do fotoreportáží.

Některé z Bieblových fotografií, které doprovázejí texty, jsou publikovány vůbec poprvé stejně jako reprodukce Bieblových autentických poznámek. Jako taková je kniha unikátní a věříme, že si najde své čtenáře z řad milovníků poezie i Indonésie.

Původní myšlenka vydat překlad básní nebo fejetonů Konstantina Biebla vznikla v roce 2020 při jednom z mnoha pravidelných setkání českých krajanů v Jakartě. Od té doby již uplynulo mnoho času, a jsme tak velmi rádi, že dnes můžeme psát tyto řádky s vědomím, že tato sbírka je hotova. Společné dílo se podařilo.

Pro tuto publikaci jsme vybrali několik básní a próz vztahujících se k Bieblovým zážitkům na Jávě v prosinci 1926. Většina jeho básní vyšla v knižní podobě ve sbírce S lodí jež dováží čaj a kávu koncem roku 1927, tedy rok po jeho návratu do Čech, kromě jedné, Javanky, která byla napsána v roce 1949, v době indonéské revoluce, a vyšla ve sbírce Bez obav v roce 1951. Prózy byly publikovány za jeho života v různých literárních časopisech, některé četl v rozhlase. Po Bieblově smrti vyšly vybrané fejetony ve sbírce Cesta na Jávu (1958). Text Makanan Djawa byl publikován až v Díle po Bieblově smrti. Vybrané fotografie pochází z fondu Konstantina Biebla v Památníku národního písemnictví.

Děkujeme a přejeme příjemné snění o té Jávě, kterou poznal Konstantin Biebl v době, kdy podnikl svoji cestu do Nizozemské východní Indie, dnešní Indonésie.

Název díla: Konstantin Biebl Pojedu jednou na dalekou Jávu
Autoři: Konstantin Biebl, Michala Adnyani, Zen Hae, Jan Mrázek
Šéfredaktor: Ing. Michal Wasserbauer, Ph.D.
Nakladatelství: Czech.Ina Group s.r.o. ve spolupráci s Yayasan Bohemia Indonesia
Sazba: Bohumil Hanus
Tiskárna: GBW, Jl. Jemb. Baru UGM, Pogung Kidul, Sinduadi, Kec. Mlati, Kebupaten Sleman, Yogyakarta 55284
Rok prvního vydání: 2022
ISNB: ISBN 978-80-11-02486-4 (vázáno) ISBN 978-80-11-02487-1 (pdf)

Jak si můžete knihu objednat?

Vyplněním údajů ve formuláři níže.
Následně vám na e-mail přijdou platební údaje, po zaplacení vám bude kniha zaslána na uvedenou adresu.

Tištěná varianta

200.000 IDR/ks 
+ poštovné

290 Kč/ks
+ poštovné

10 USD/ks
+ poštovné

Poštovné pouze v rámci Indonesie 60000 IDR / 89 Kč. Do Česka aktuálně neposíláme.

E-Book

160.000 IDR/ks 

230 Kč/ks

10 USD/ks

Nákupem podpoříte sirotčinec Panti Asuhan Ar Rachman

Z každého nákupu této knihy darujeme 20% z čistého zisku sirotčinci Panti Asuhan Ar Rachman.
Kemplek Masjid at Taqwa, Jalan Ahmad Yani No. 16, RT 01 RW 01, Kelurahan Bener, Kecamatan Wiradesa, Kebupaten Pekalongan

Objednávkový formulář

    Uvedená adresa je zároveň adresou doručovací

    STAŇTE SE
 NAŠÍM ČLENEM

    Máte nápady a chuť se aktivně zapojit do dění české a slovenské komunity v Indonésii? Staňte se naším členem.