Zvládli jsme to společně
Na začátku jsme byli v šoku. Cílila jsem vděčnost, že jsem se 22.2.2020 vrátila z Indonésie a neuvízla jsem v karanténě nikde v zahraničí. Byl tu ale také strach a bezmoc, člověk nevěděl, co bude ani jak dlouho to bude trvat. Rušila se jedna přednáška za druhou, bezradnost byla všudypřítomná. Teď po třech měsících cítím hlavně vděčnost. Jsem hrdá, že jsme to zvládli a jsem nadšená, že to bylo především díky Vám a Vaší podpoře. Děkujeme Vám za pomoc! Tíživí pocit se uvolnil a je tu zase naděje a odhodlání každý den dál chránit mořské želvy. Díky!
Dvojí efekt koronakrize
Koronakrize želvám uškodila ale i pomohla. V Indii dříve běžně probíhaly takzvané arribadas = hromadná kladení až tisíců mořských želv karet zelenavých. V posledních letech tu ale kvůli množství v noci osvětlených lodí, zlodějů vajec.. už želvy hromadně nekladly. Ale teď, když byli lidé zavření ve svých domovech kvůli koronaviru, se želvy vrátily a několik tisíc jich na konci března na místní pobřeží nakladlo svá vejce.
Podobné zprávy přicházeli i z Brazílie (stovky karet pravých) nebo z Thajska, kde tam, kde poslední roky bývají noční párty turistů na pláži, teď kladly vejce kožatky velké. Úžasné je, že pláže zůstaly tiché bez světel a lidí celou inkubační dobu a tak se mořské želvy leckde už stačili i vylíhnout a bezpečně odejít do moře!
Přála bych si, aby se teď po karanténě nevrátilo vše do starých kolejí, ale aby naše další kroky vedly nějak lépe do promyšlenější a udržitelnější budoucnosti …
Třeba s cestováním – cestovat volně ještě nemůžeme. Než se vše uvolní úplně, je čas se ještě zastavit. Čas rozmyslet si, kam a proč chceme jet, co to přinese nám a co zemi, kam pojedeme. Čas rozmyslet si, jaký mají naše cesty dopad na lidi i životní prostředí v dané zemi.
Díky za zamyšlení, díky, že naše další dny i cesty budou smysluplné a zodpovědné.
Kde můžete pomoci
Třeba až zase vyjedete do zahraničí, můžete nám pomoci díky aplikaci TURTLE RANGER https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.sciencein.turtleranger&hl=cs mapovat situaci ohrožených mořských želv ve světě. Nasbíraná data použijeme jako důkazy a budou podkladem pro spolupráci s místními vládami a ochranáři.
Více o zodpovědném cestování ve spojitosti s mořskými želvami se dozvíte zde https://www.youtube.com/watch?v=Ae7qQdikNvA (přednáška na TEDx woman Prague 2019).
Pomoci ale můžete nejen na cestách ale i z domova. Od března byli zrušeny všechny přednášky a tak jsme přišli o významný zdroj příjmů na platy ochranářů mořských želv v Indonésii. Moc si ceníme každého daru, každé koruny. Propouštět ochranáře kvůli nedostatku peněz by před vrcholem želví sezony na nejdůležitějším místě v celé JV Asii byla tragédie (číslo transparentního účtu: 2101346384 / 2010) Moc děkujeme!
Podpořit nás můžete i nákupem u firem, které pomáhají.
Mám velikou radost, že Zelená domácnost, obchod s ekologickými a funkčními alternativami k běžně používaným výrobkům, nás zařadil do pěti dlouhodobě podporovaných projektů. Pokud si tedy v košíku na e-shopu vyberete projekt Chráníme mořské želvy, 5% z hodnoty Vaší objednávky půjde na ochranu mořských želv. https://www.zelenadomacnost.com/
Dále pomáhají:
APM sport https://www.apmsport.cz/ (sleva 10% pro Vás na vše a dalších 5% z Vašeho nákupu půjde na platy ochranářů v Indonésii; heslo na nakupování přes internet: MZ20; v obchodě řekněte u pokladny „Chráníme mořské želvy“), chráněná dílna PROSAZ (http://www.prosaz.imaxi.cz/projekt-prozelvy.html) a obchod s ručně dělanými mýdly Namydlená Káča (polovina ceny jde přímo na ochranu mořských želv https://www.namydlenakaca.cz/97-pomahame).
Pomoci se dá i s informováním o situaci mořských želv.
Pokud jste restaurace nebo kavárna, můžete pro děti zdarma vytisknout pár stran omalovánek s úkoly o želvách, aby při čekání na oběd nebo když si rodiče povídají s kamarády, měly něco zajímavého a smysluplného na práci. Tisknout ale mohou i ti, kteří připravují tábory či jiné akce pro děti.
Vše najdete zde. Děkujeme za pomoc!
Krizi jsme zvládli
Jak jsem už naznačila na začátku, u nás v oblasti Berau v Indonésii jsme krizi zvládli díky Vám. Ochranáři dál pravidelně dostávali výplatu a ani ti, kteří měli mít dovolenou, nemohli kvůli přerušené dopravě za svými rodinami. A tak v plném počtu zůstali na ostrovech a chránili vejce mořských želv před pytláky. Těch bohužel, asi kvůli omezeným pracovním příležitostem v době karantény, připlouvalo na chráněné ostrovy více než obvykle.
Ochranáři ale nápor zvládli a dokonce je za to ocenila i jedna ze světových největších organizací na ochranu práv zvířat PETA (pobočka Asia Pacific), toho si moc vážíme a i ode mě patří ochranářům velké DÍKY.
Doba koronaviru byla velmi náročným obdobím pro všechny. Chceme Vám moc poděkovat za pomoc ale také pogratulovat, že jste to zvládli Vy každý zvlášť. Všichni jsme čelili nejistotě, neustálým změnám, výzvám, učili jsme se nové věci.. Byla to úplně nová situace a Vy jste naši hrdinové, protože díky Vám víme, že na ochranu želv nejsme sami. To je to dobré, co nám tahle doba dala. Velmi si Vás všech vážíme.
STAŇTE SE NAŠÍM ČLENEM
Máte nápady a chuť se aktivně zapojit do dění české a slovenské komunity v Indonésii? Staňte se naším členem.