Duben 2020 v Zátoce nosatých opic

V dubnu 2020 měla začít jedna z hlavních událostí tohoto roku –historicky první sčítání všech skupin opic kahau nosatých na území celého Balikpapanského zálivu, ale kvůli pandemii totiž do zálivu nemůžepřijet žádný ze zahraničních ani indonéských studentů a veškerá práce tak stojí na našem místním týmu.

Sčítání kahau na řece Riko začíná tréninkem nového týmu Stanislav Lhota, který byl v Indonésii už na začátku pandemie koronaviru a zůstává zde až do otevření hranic, využívá času k výcviku nového týmu, který se bude po několik následujících měsíců snažit dohledat všechny skupiny kahau nosatých v Balikpapanském zálivu. Do jeho čela se postavil Darman , místní rybář, který s námi spolupracuje už od roku 2008 a v roce 2017 se účastnil projektu sčítání kahau společně s českým studentem Tadeášem Toulcem. Už první výsledky sčítáni kahau v povodí velké řeky Riko,jsou víc než překvapující. Ukazují totiž, že je zdejší populace kahau mnohem početnější, než jak jsme si v minulých 15 letech mysleli na základě hrubších odhadů.

Nečekaný objev vzácné kočky plochočelé

Protože sčítání kahau probíhá ve dne i vnoci, dává nám příležitost zaznamenat také přítomnost dalších vzácných obyvatel zdejších mangrovů. Největším překvapením se stalo pozorování vzácné malé kočky plochočelé (Prionailurus planiceps) přímo v přístavu, ze kterého pravidelně vyjíždíme. Tuto kočku jsme prozatím v zátoce nosatých opic znali jen ze sladkovodních močálů rezervace Sungai Wain, toto je první pozorování v mangrovech. Bohužel v kritickou chvíli nebyl po ruce fotoaparát a tak máme jen jednu rozmazanou fotografii z chytrého telefonu. Rozhovory s několika místními rybáři však dokládají, že se zde tato kočka vyskytuje pravidelně. Její výskyt sám o sobě je dobrým důvodem pro ochranu rozlehlých mangrovů řeky Riko.

Ochranářská kampaň pokračuje

Během pandemie zůstává naše kancelář v Balikpapanu uzavřená. Ochranářská kampaň však pokračuje z domovů prostřednictvím videokonferencí. Vláda se nehledě k pandemii rozhodla urychlit přípravu územního plánu pro pobřeží malé ostrovy (RZWP-3-K) tak, aby bylo plánování dokončeno do16. června 2020. Husen Suwarnose postavil do čela kampaně požadující zamítnutí posledního návrhu RZWP-3-K, které upřednostňuje rozvoj průmyslu a lodní dopravy na úkor živobytí rybářských komunit a ochrany přírody. Hamsuri mezitím vede druhý tým, který se snaží o diskusi s úředníky i odbornými konzultanty, kteří mají návrh územního plánu ve svých rukou, a snaží se vyjednat jeho změnu. Ačkoli již v listopadu 2019 byla do stávajícího návrhu územního plánu zahrnuta i přírodní rezervace o rozloze 11 km2, považujeme tuto plochu za nedostačující a požadujeme její rozšíření.

STAŇTE SE
 NAŠÍM ČLENEM

Máte nápady a chuť se aktivně zapojit do dění české a slovenské komunity v Indonésii? Staňte se naším členem.