Křest knihy Konstantin Biebl 2/12 2022

V prostorách českého velvyslanectví v Jakartě tento pátek představila nadace Yayasan Bohemindo překlad fejetonů a básní spisovatele Konstantina Biebla vydaný pod názvem Pojedu jednou na dalekou Jávu – Suatu Hari Aku akan Pergi ke Jawa yang Jauh. Bieblův umělecký záznam cesty do tehdejší Nizozemské východní Indie, kterou uskutečnil v roce 1926, se dočkal již několika podob, tato poslední však vedle sebe unikátně staví českou i indonéskou verzi, a tak oslovuje čtenáře v obou zemích.

O překlad rodící se v obtížné covidové době se na dálku mezi Prahou, Singapurem a Jakartou zasloužila absolventka indonésistiky Michala Adnyani, Jan Mrázek, působící na National University of Singapore, a indonéský spisovatel Zen Hae. Graficky dílo dotvořil Bohumil Hanus ve Žďáře nad Sázavou.

Křest knihy uvedl český velvyslanec Jaroslav Doleček, okolnosti jejího zrodu přiblížil předseda spolku Yayasan Bohemindo Michal Wasserbauer a Biebla představil Zen Hae. Celý večer uzavřelo promítání filmu Zátopek. Také volba tohoto titulu doplnila česko-indonéské téma, neboť legendární atlet a olympijský vítěz působil v Indonésii v šedesátých letech minulého století jako trenér.

Knihu Pojedu jednou na dalekou Jávu je stále možné objednat zde, část výtěžku z prodeje je určena pro sirotčinci Panti Asuhan Ar Rachman.

Foto by Marek Mabano

Videa ze křtu a další fotky naleznete v albu události na Facebooku.

STAŇTE SE
 NAŠÍM ČLENEM

Máte nápady a chuť se aktivně zapojit do dění české a slovenské komunity v Indonésii? Staňte se naším členem.